Hörnskåp, ett par, Directoire, Frankrike, 1700-talets slut.
Bordskivor av vit marmor. Förgyllda beslag av mässing. Bakom välvd dörr två hyllplan. Bär märkning. Bredd: 54 cm, Djup: 38 cm, Höjd: 90 cm. Nyckel finns. Nyckel finns.
A pair of French Directoire corner cabinets from late 18th century.
White marble table tops. Gilded brass fittings. Behind arched door two shelves. Marked. Width: 54 cm, Depth: 38 cm, Height: 90 cm. Key available.