HERTHA HILLFON 1921-2013 Skulptur Abstrakt Sent 1950-tal Stengods, brun och grön glasyr Höjd 25 cm HISTORIK: Snarlik skulptur utställd på Gummessons konstgalleri, Strandvägen, Stockholm, februari 1961 Changes Samtliga föremål i auktionen ingår i den samling som Hertha Hillfon lämnade efter sig . Konstverken säljs i befintligt skick såsom hon lämnade dem i sin ateljé och hem. Eventuella tillverkningsdefeker, skador och lagningar är ej angivna i denna katalog.