HERTHA HILLFON 19211-2013 Kid Skulptur Tidigt 1970-tal Lergods, blå glasyr Höjd 103, 82 x 55 cm HISTORIK: Kid Samuelsson, dottern Maria Hillfons make, stod modell till denna skulptur UTSTÄLLD: Galerie Doktor Glas 1976 Hertha Hillfon, Minnenas vind, Waldemarsudde, Stockholm våren 2008. LITTERATUR: Hertha Hillfon, Minnenas vind, Mailis Stensman, Stockholm 2008, bild sid..45 Utställningskatalog Galerie Doktor Glas 1976, avbildad Changes Samtliga föremål i auktionen ingår i den samling som Hertha Hillfon lämnade efter sig . Konstverken säljs i befintligt skick såsom hon lämnade dem i sin ateljé och hem. Eventuella tillverkningsdefeker, skador och lagningar är ej angivna i denna katalog.