HERTHA HILLFON 1921-2013 Astrid Lindgren Skulptur 1995 Lergods Signerad H 1995 Höjd 130, bredd 66, djup 74 cm HISTORIK: Ett exemplar av denna skulptur i brons är placerad utanför Junibacken på Djurgården, Stockholm Changes Samtliga föremål i auktionen ingår i den samling som Hertha Hillfon lämnade efter sig . Konstverken säljs i befintligt skick såsom hon lämnade dem i sin ateljé och hem. Eventuella tillverkningsdefeker, skador och lagningar är ej angivna i denna katalog.