HENRI MICHAUX Belgien 1899-1984 Sans titre Signerad HM. Blandteknik på papper, 16,5 x 12,5 cm. PROVENIENS Bokförläggare Gerard Bonnier, Stockholm Changes Titel, title: Fond noir, utförd 1938/ 39. Utställd, proveniens: Galerie Daniel Cordier Paris, Galerie Olsson, Stockholm, september 1984, avbildad i färg i utställningskatalogen.