Auktionsarchiv: Los-Nr. 1958

Helene Schjerfbeck, Framför spegeln

Fine Art & Antiques
12.06.2012 - 14.06.2012
Schätzpreis
6.000.000 SEK - 8.000.000 SEK
ca. 846.996 $ - 1.129.328 $
Zuschlagspreis:
6.000.000 SEK
ca. 846.996 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 1958

Fine Art & Antiques
12.06.2012 - 14.06.2012
Schätzpreis
6.000.000 SEK - 8.000.000 SEK
ca. 846.996 $ - 1.129.328 $
Zuschlagspreis:
6.000.000 SEK
ca. 846.996 $

HELENE SCHJERFBECK Finland 1862-1946 Framför spegeln Signed. Painted in 1937. Oil on canvas. 85 x 69 cm PROVENANCE Gösta Stenman, Stockholm Supreme Court Justice Halvar Lech, Stockholm thereafter owned by the same family EXHIBITED Helene Schjerfbeck Stenmans Konstsalong, Stockholm 1937, catalogue no. 37 Helene Schjerfbeck Stenmans Konstsalong, Stockholm 1938, catalogue no. 23 Helene Schjerfbeck USA-kollektion, Stenmans Konstsalong, Stockholm 1939, catalogue no. 83 Helene Schjerfbeck reprisutställning, Stenmans Konstsalong, Stockholm 1940, catalogue no. 81 Helene Schjerfbeck Hyllningsutställning, Stenmans Konstsalong, Stockholm 1942, catalogue no. 66 Helene Schjerfbeck in Memoriam, Stenmans Konstsalong, Stockholm 1946, catalogue no. 58 Minnesutställning, Helsingfors konsthall 1954, catalogue no. 146 Helene Schjerfbeck Stenmans Konstsalong, Stockholm 1958, catalogue no. 73 LITERATURE Ahtela, H., Helena Schjerfbeck, Helsingfors: Schildts 1953, catalogue no. 803 p. 368. Bergström, Lea & Sue Cedercreutz-Suhonen, Helene Schjerfbeck Malleja - Modeller - Models, Helsinki: WSOY 2003, p. 99. Johansson, Gotthard, Helene Schjerfbecks konst. Ett urval målningar, teckningar och litografier, Stockholm: Nordisk rotogravyr 1940. Illustrated under the title Spegeln, 1937, not numbered. Helene Schjerfbeck red. Leena Ahtola-Moorhouse, Helsingfors: Söderströms/Ateneum 1992, catalogue no. 422, illustrated p. 258. Holger, Lena, Helene Schjerfbeck Teckningar och akvareller, Stockholm: Raster 1994, catalogue no. 34, illustrated p. 81.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1958
12.06.2012 - 14.06.2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1958
12.06.2012 - 14.06.2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407