HELENE SCHJERFBECK Finland 1862-1946 Framför spegeln Signed. Painted in 1937. Oil on canvas. 85 x 69 cm PROVENANCE Gösta Stenman, Stockholm Supreme Court Justice Halvar Lech, Stockholm thereafter owned by the same family EXHIBITED Helene Schjerfbeck Stenmans Konstsalong, Stockholm 1937, catalogue no. 37 Helene Schjerfbeck Stenmans Konstsalong, Stockholm 1938, catalogue no. 23 Helene Schjerfbeck USA-kollektion, Stenmans Konstsalong, Stockholm 1939, catalogue no. 83 Helene Schjerfbeck reprisutställning, Stenmans Konstsalong, Stockholm 1940, catalogue no. 81 Helene Schjerfbeck Hyllningsutställning, Stenmans Konstsalong, Stockholm 1942, catalogue no. 66 Helene Schjerfbeck in Memoriam, Stenmans Konstsalong, Stockholm 1946, catalogue no. 58 Minnesutställning, Helsingfors konsthall 1954, catalogue no. 146 Helene Schjerfbeck Stenmans Konstsalong, Stockholm 1958, catalogue no. 73 LITERATURE Ahtela, H., Helena Schjerfbeck, Helsingfors: Schildts 1953, catalogue no. 803 p. 368. Bergström, Lea & Sue Cedercreutz-Suhonen, Helene Schjerfbeck Malleja - Modeller - Models, Helsinki: WSOY 2003, p. 99. Johansson, Gotthard, Helene Schjerfbecks konst. Ett urval målningar, teckningar och litografier, Stockholm: Nordisk rotogravyr 1940. Illustrated under the title Spegeln, 1937, not numbered. Helene Schjerfbeck red. Leena Ahtola-Moorhouse, Helsingfors: Söderströms/Ateneum 1992, catalogue no. 422, illustrated p. 258. Holger, Lena, Helene Schjerfbeck Teckningar och akvareller, Stockholm: Raster 1994, catalogue no. 34, illustrated p. 81.