Auktionsarchiv: Los-Nr. 2190

HELENE SCHJERFBECK, Finland 1862-1946

Fine Art & Antiques
06.12.2011 - 08.12.2011
Schätzpreis
300.000 SEK - 400.000 SEK
ca. 43.839 $ - 58.453 $
Zuschlagspreis:
550.000 SEK
ca. 80.373 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 2190

Fine Art & Antiques
06.12.2011 - 08.12.2011
Schätzpreis
300.000 SEK - 400.000 SEK
ca. 43.839 $ - 58.453 $
Zuschlagspreis:
550.000 SEK
ca. 80.373 $

HELENE SCHJERFBECK Finland 1862-1946 Arbetarflicka Signerad med rött monogram, samt signerad med initialer HS och daterad 1878. Olja på duk fäst på pannå, 39 x 31,5 cm. Signed and dated. Oil on canvas supported on panel. PROVENIENS Gösta Stenman, Stockholm, nr 890 Genom arv inom nuvarande ägarens familj sedan 1910-talet Vi tackar intendent Leena Ahtola-Moorhouse, Athenuem i Helsingfors, för expertisering av detta nyupptäckta verk. Helene Schjerfbecks konstnärliga begåvning var tydlig redan i unga år. Vid elva års ålder antogs hon som extraelev i Finska Konstföreningens ritskola. Det var många som såg ett löfte i Schjerfbeck och hennes fortsatta utbildning bekostades med ekonomiska bidrag från flera olika håll. När hon var sexton beslöt hon sig för att sluta vid ritskolan och började i stället som privatelev hos Adolf von Becker som undervisade vid Universitetet. Han undervisade Schjerfbeck i oljemålning och hon kände en evig tacksamhet till denne lärare som öppnade dörren till oljefärgens värld. Becker hade själv studerat för olika konstnärer i Paris och introducerade på så sätt Schjerfbeck till den franska konsten. Denna period framstod senare för henne som en av de ljusaste tiderna i hennes liv. Hennes konstnärliga utveckling under Beckers överinseende är påtaglig och 1879 belönades hon med två utmärkelser: Konstföreningens dukatpris och senare samma år tredjepriset för sina känslosamma och uttrycksfulla porträtt. Så småningom erhöll hon ett resestipendium till Paris av den Kejserliga Senaten 1880 och därmed gick en dröm i uppfyllelse. Efter ett år av tämligen oorganiserad undervisning hos Mme Trélats började Schjerfbeck tillsammans med några konstnärsvänner att studera vid ateljé Colarossi. Även här stod hennes begåvning ut och hon utsågs till och med att undervisa eleverna - medan hon själv var elev. Det är under det tidiga 1880-talet i Paris som Schjerfbeck börjar förenkla och reducera formerna i sina målningar liksom att dämpa färgerna. Hon erhåller under denna period flera resestipendier vilket gör det möjligt för henne att tillbringa långa perioder utomlands i Frankrike, Italien och England. Hennes experimenterande med formen och färgen kom sedan helt att dominera senare delen av hennes konstnärskap där motiven i målningarna blir allt mer reducerade intill abstraktion. I Schjerfbecks tidiga bilder från slutet av 1870-talet kan man konstatera hennes mognad inom måleriet. Den osäkerhet som hon kunde känna inför sociala situationer är som bortblåst när hon får använda sig av penseln som språkrör. Hon var djupt insatt i den samtida konsten och intresserade sig särskilt för friluftsmåleriet och det naturalistiska sättet att uttrycka sig. I auktionens Flickporträtt har Schjerfbeck på ett enastående sätt återgett denna unga kvinna, som uppenbarligen kommer från enklare förhållanden, på ett naket och kärleksfullt vis. Flickans ungdom är ännu oförstörd och ögonen oskyldigt blå. Samtidigt finns det i blicken en mognad och ett allvar som ger målningen ett djup och en ytterligare dimension. Helene Schjerfbeck är inte bara Finlands utan en av Nordens största konstnärer genom tiderna med en dominerande position i konsthistorien från början av1900-talet och framåt. Changes Droit de suite

Auktionsarchiv: Los-Nr. 2190
06.12.2011 - 08.12.2011
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 2190
06.12.2011 - 08.12.2011
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407