Auktionsarchiv: Los-Nr. 5

HÅKAN REHNBERG, född 1953, Utan titel, Signerad

Schätzpreis
8.000 SEK - 10.000 SEK
ca. 1.133 $ - 1.416 $
Zuschlagspreis:
20.000 SEK
ca. 2.833 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 5

Schätzpreis
8.000 SEK - 10.000 SEK
ca. 1.133 $ - 1.416 $
Zuschlagspreis:
20.000 SEK
ca. 2.833 $

HÅKAN REHNBERG född 1953 Utan titel Signerad, daterad och numrerad på baksidan Håkan Rehnberg 2003 7/20. Akryl på plexi, 37 x 22 cm. Signed, dated and numbered verso. Acrylic on plexi. Håkan Rehnberg Född 1953 i Göteborg Håkan Rehnberg räknas till en av våra samtida svenska klassiker. Under de senaste åren har han på ett metodiskt undersökande sätt experimenterat med det abstrakta måleriet med en konsekvens och hängivenhet utan dess like. Valet av teknik, olja på plexi, liksom de skulpturer, eller snarare objekt, han skapat under årens lopp är även de återkommande. De breda färgfälten, den totala hängivenheten och verkens inbjudan till eget tolkande är alla gemensamma nämnare som för tankarna till den amerikanske giganten Mark Rothko Rehnberg har under årens lopp arbetat fram ett tydligt signum för sitt konstnärskap. Därför är det särskilt roligt att vid denna auktion kunna följa Rehnbergs konstnärskap genom att presentera såväl tidiga som senare verk. Det tidigaste redan från år 1983, utställd på den legendariska utställningen Ibid II på Münchenbryggeriet i Stockholm, och de senare, mer klassiska målningarna på plexi, från åren 2000 och 2003.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 5
29.09.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 5
29.09.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407