Auktionsarchiv: Los-Nr. 941

Gösta Adrian-nilsson

Schätzpreis
50.000 SEK - 60.000 SEK
ca. 6.501 $ - 7.802 $
Zuschlagspreis:
40.000 SEK
ca. 5.201 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 941

Gösta Adrian-nilsson

Schätzpreis
50.000 SEK - 60.000 SEK
ca. 6.501 $ - 7.802 $
Zuschlagspreis:
40.000 SEK
ca. 5.201 $

GÖSTA ADRIAN-NILSSON 1884-1965 Skiss till Hästtämjaren Signerad GAN. Akvarell på papper, 19 x 15 cm. Utförd omkring 1916 Jämför Hästtämjaren, utförd 1916, i Norrköpings Konstmuseum PROVENIENS Maskinmästare Edvin Ganborg, Norrköping Galerie Bel´Art, Stockholm UTSTÄLLD GAN och Wiwen Nilsson, Lunds Konsthall 1977, katalognr 65 GAN, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1984, katalognr 42 GAN, Malmö Konsthall 1984, katalognr 42

Auktionsarchiv: Los-Nr. 941
06.05.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 941
06.05.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407