GÖSTA ADRIAN-NILSSON 1884-1965 Skiss till Hästtämjaren Signerad GAN. Akvarell på papper, 19 x 15 cm. Utförd omkring 1916 Jämför Hästtämjaren, utförd 1916, i Norrköpings Konstmuseum PROVENIENS Maskinmästare Edvin Ganborg, Norrköping Galerie Bel´Art, Stockholm UTSTÄLLD GAN och Wiwen Nilsson, Lunds Konsthall 1977, katalognr 65 GAN, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1984, katalognr 42 GAN, Malmö Konsthall 1984, katalognr 42