GÖSTA ADRIAN-NILSSON 1884-1965 Segel Signerad och daterad GAN -54. Olja på pannå, 54,5 x 39,5 cm. PROVENIENS Docent Bengt Thomassons samling UTSTÄLLD GAN - retrospektivt, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1958, katalognr 187