Gilbert BAYARD ( ?- 1548), diplomate et secrétaire des Finances de François Ier. L.S. avec compliment autographe, Amboise 28 novembre [1534], à Charles Chabot, baron de Jarnac ; 1 page in-folio, adresse.Curieuse lettre d’intérêt œnologique. Il donne des nouvelles de « Messrs de Maugiron de Carbon et de la Maisonfort qui commencent a trouver goust aux vins nouveaulx, et meslent les doulx avecques les vers qui est une fort belle composition. Quant au don des dix mille frans quil a pleu au Roy vous faire cest une chose toute asseurée car elle est a ung roolle signé de la main du dit Seigneur ». Il lui envoie la minute pour qu’il la fassse « dresser en la plus seure et vallable forme que vous adviserez et en me la renvoyant elle sera depeschée du seoir au matin. Au demourant Monsgr ladmyral [Philippe Chabot, amiral de Brion] a escript au Roy son passaige de sa compagnye qui ne sest trouvée moindre que de quatre cens chevaulx en toute saulveté et luy a esté faict le plus honnorable recueil qui fut jamais faict a homme envoyé de Roy a autre »…