FREDRIK WRETMAN född 1953 Dia Art Foundation - ur serien American Floors Signerad och daterad på baksidan Fredrik Wretman -90. Cibachrome, 214 x 122 cm. Monterad i obehandlad stålram PROVENIENS Galleri Sten Eriksson, Norrköping UTSTÄLLD Fredrik Wretman - American Floors, Färgfabriken, Stockholm 1991 LITTERATUR Fredrik Wretman - American Floors, utställningskatalog, Färgfabriken 1991, avbildad