Žena
bronz, 1940, v. 18 cm, František Muzika vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze (1918–1924) u profesorů Jakuba Obrovského, Karla Krattnera a Jana Štursy. Poté odjel do Paříže, kde pokračoval ve studiích na Académie des beaux-arts (1924–1925). Po svém návratu do Prahy působil jako profesor na VŠUP ve Speciálním ateliéru užité grafiky ke knižní úpravě a plakátu (1945–1970). František Muzika nebyl jenom malířem, ale dá-li se to tak nazvat byl také „scénickým výtvarníkem“. Muzikova potřeba vyjádřit se nejen v ploše, ale i prostorově ho dovedla k soše, která nakonec vedla v prostorové a scénické projekty. Stejně významně jako je Muzikovo jméno spojeno s válečnou avantgardou, je spjato s moderní scénografií 20. století. František Muzika během svého života navrhl přes 100 výprav, z toho v letech 1927–1947 vytvořil 43 výprav pro Národní divadlo v Praze.
Provenience: z pozůstalosti autora
Žena