FESTSKRIFT TILL GUSTAF BERNSTRÖM. Apothekare Stolpe (Göteborg 1952?). Folio (315x200 mm). 11 opaginerade blad. Text och illustrationer. Gråpappersomslag medbundet. Halvpergament, rygg med läderetikett med titel "Lars-Erik Bernström - Apothekare Stolpe 1947". Gustaf Bernströms exlibris. Enstaka småfläckar. Foto. Enligt KB är boken troligen tryckt i 13 exemplar år 1952. Titel och innehåll anspelar på verket "Bondestolpe" av Jacob Pontus Wulfschmidt som utkom år 1783. Bernström gav 1950 ut en bibliografi över Wulfschmidts verk. Proveniens: Gustaf Bernström (1877-1966), apotekare och finansman i Göteborg, en av de största svenska boksamlarna under 1900-talet. Lars-Erik Bernström var son till Gustaf.