Auktionsarchiv: Los-Nr. 738

Fernand Léger, Nature morte 1949

Modern Art & Design
10.05.2017 - 11.05.2017
Schätzpreis
200.000 SEK - 250.000 SEK
ca. 22.775 $ - 28.469 $
Zuschlagspreis:
200.000 SEK
ca. 22.775 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 738

Modern Art & Design
10.05.2017 - 11.05.2017
Schätzpreis
200.000 SEK - 250.000 SEK
ca. 22.775 $ - 28.469 $
Zuschlagspreis:
200.000 SEK
ca. 22.775 $

FERNAND LÉGER Frankrike 1881-1955 Nature morte Signerad och daterad F.L.49. Gouache på papper, 33 x 24,5 cm. På baksidan, kopia av text: "Gouache originale exécutée par Fernand Léger et remise par lui-même à l'éditeur des Illuminations de Rimbaud en 1949- Louis Grosclaude" . The painting will be included in the forthcoming Répertoire des oeuvres sur papier de Fernand Léger by Irus Hansma. Photocertificate issued by Irus Hansma included. . . FERNAND LÉGER - 1900-talets stora pionjär Fernand Léger var en av 1900-talets stora pionjärer - en nyuppfinnare av formen och en lysande kolorist. Hans målningar utmärktes av cylindriska och kurvade former med tydliga konturer och starka färgkontraster. Han satte djupa spår i konsthistorien både som målare och teoretiker. Den mycket frispråkige och i fysiken kraftfulle Léger reste, 19 år gammal, till Paris med ekonomisk hjälp av två konstnärer från hans hemstad, André Mare och Henri Viel. Léger lyckades bli antagen vid Ecole des Arts Décoratifs men kom inte in vid Ecole des Beaux-Arts. Senare bosatte sig Léger i "La Rûche", en byggnad i Paris med billiga konstnärsateljéer. Här träffade han avantgardets konstnärer och poeter, däribland Archipenko, Robert Delaunay Marc Chagall Henri Laurens och Amedeo Modigliani och det var vid denna tidpunkt, 25 år gammal, som han började arbeta på allvar som konstnär. Tidigt upptäckte han Paul Cézannes konst, vilket blev avgörande för Légers fortsatta konstnärskap. Han målade 1909 "La Couseuse" som var hans första kubistiska målning och starkt påverkad av Cézanne. I målningen "Nus dans la Fôret" från 1909-10 skapade Léger en egen version av kubismen, som hans kritiker skämtsamt kallade för "tubism" eftersom det fanns alldeles för många cylindriska former. När andra världskriget bröt ut bestämde sig Léger för att fly till New York. Han anlände till denna världsmetropol 1940 och fick en lärartjänst vid Yales universitet. Hos den franske konsthandlaren Pierre Matisse i Fuller Building på 41 East 57th Street mötte han andra konstnärer i exil, bland andra Max Ernst Chagall, Breton, Matta och Mondrian. Då Léger återvände till Frankrike från New York 1945 installerade han sig åter i sin gamla ateljé på rue Nôtre-Dame-des-Champs i Montparnasse. 1949 fick han uppdraget av Louis Grosclaude att illustrera en nyutgåva av Arthur Rimbauds poesisamling Illuminations från 1872-75. Den för tidigt bortgångne Rimbaud anses som en av förgrundsfigurna inom den franska symbolismen och hans ungdomsverk Illuminations gavs ut första gången postumt 1886 av vännen Paul Verlaine. Hans poesisamling anses som revolutionerande för sin tid och den är som ett koloristiskt manifest. Skaldestyckena är som målningar i form av poemer och i den mest berömda Voyelles ger han en färg till varje vokal. Léger tolkar i Illuminations poemerna på sitt karakteristiska sätt, där primärkulörerna dominerar.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 738
10.05.2017 - 11.05.2017
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 738
10.05.2017 - 11.05.2017
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407