Auktionsarchiv: Los-Nr. 1003

Fernand Léger, La Femme et la Fleur

Modern Art & Design
28.04.2014 - 29.04.2014
Schätzpreis
30.000 SEK - 40.000 SEK
ca. 4.587 $ - 6.116 $
Zuschlagspreis:
34.000 SEK
ca. 5.199 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 1003

Modern Art & Design
28.04.2014 - 29.04.2014
Schätzpreis
30.000 SEK - 40.000 SEK
ca. 4.587 $ - 6.116 $
Zuschlagspreis:
34.000 SEK
ca. 5.199 $

FERNAND LEGER 1881-1955 La Femme et la Fleur Färglitografi, 1954, signerad (blekt) och numrerad F. Legér 24/75. Tryckt på Arches papper. Editerad av Galerie Louise Leiris, Paris. I. 56,8 x 52,5 cm S. 77 x 57 cm Colour lithograph printed on Arches, 1954, signed and numbered. Light- and mat stained, faded signature, minor foxing, otherwise in good condition. LITTERATUR: Vallier 136

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1003
28.04.2014 - 29.04.2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1003
28.04.2014 - 29.04.2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407