EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), ett par fåtöljer, gustavianska stockholmsarbeten, dubbelsignerade ES, träskuren dekor, sarg med bladstav, hörnfleuroner, överkragade benanfanger med godronnering, avsmalnande kannelerade ben, förgyllda; slitage, smärre skador PROVENIENS: Troligtvis greve Curt von Stedingk (1746-1837) troligtvis genom arv hans dotter Lovisa Fredrika Natalia (1803-1862) gift med Ulrik Carl Christoffer von Platen (1785-1842) genom arv hennes dotter Fredrika Natalia Wilhelmina (1822-1900) gift med Peter Niklas Wetterberg (1808-1868), upptagna i hennes bouppteckning genom arv hennes dotter Natalia Theresia Eugenia (1850-1915) gift med Oscar Gottfrid Smedmark (1842-1914) därefter i arv till nuvarande ägare