Dyalogus creaturarum moralizatus (= del av rubrik). Utan ort och år (Stockholm, Generalstabens litografiska anstalt, 1883). 8:o. Opaginerad. Med illustrationer i texten. Lätt nött ljusbrunt originalskinnband med blindpressad pastischdekor på pärmarna, något blekt blank rygg m. fyra upphöjda bind, putsade snitt. (B. Andersson, osignerad). Försättsbladet med kompletterande anteckningar rörande boken. Exlibris Carl Trolle Bonde. Med stämpel Trolleholm på försättsbladet och första textbladet. Jämför Collijn I, s. 16-29. Facsimil i 75 ex av den första i Sverige tryckta boken. Originalet trycktes av Snell i Stockholm 1483. Med sex blad litograferad text på slutet av utgivaren G. E. Klemming rörande boken.