Eugeniusz Markowski (1912 - 2007) "Wigilia u Jana i Heleny", koniec lat 60. XX w. olej/płótno, 81 x 130 cm sygnowany l.g.: 'E. Markowski' Przedstawiona scena stanowi groteskowy zapis wydarzeń ze spotkania wigilijnego, które odbyło się w warszawskim mieszkaniu Heleny i Jana Cybisów. Poza Markowskim gościem na przyjęciu był również, wymieniony w autorskim opisie obrazu, Artur Nacht Samborski. Należał do nurtu nowej figuracji. Bohaterem jego obrazów jest człowiek poddany ciśnieniu negatywnych emocji, zdeformowany człowiek - potworek, na poły śmieszny, na poły tragiczny. Bogata faktura obrazów a także ich groteskowy wyraz zbliżają jego sztukę do poetyki art brut i twórczości J. Dubuffeta. Pomimo tego obecne jest u Markowskiego dążenie do podskórnej harmonii, widoczne są odwołania do antyku i renesansu. W 1938 r. uzyskał dyplom warszawskiej ASP w pracowni prof. T. Pruszkowskiego. Przez wiele lat pracował jako dziennikarz i dyplomata, m.in. w Kanadzie i we Włoszech. Właśnie w Italii miał możliwość zapoznania się zarówno z twórczością klasyków renesansu jak i włoskich futurystów. Tam też związał się z grupą Libera Associazione Arti Figurative, z którą wielokrotnie wystawiał swoje prace. Do kraju powrócił w 1955 r. Od 1969 r. był pedagogiem macierzystej uczelni. W 1963 r. artysta brał udział w Biennale w Sao Paulo. Jest laureatem Nagrody Krytyki Artystycznej im. C. K. Norwida z 1984 r. oraz ustanowionej w Poznaniu Nagrody Kolekcjonerów im. dr L. Siudy z 1998 r. estymacja: 30 000 - 38 000