Auktionsarchiv: Los-Nr. 1239

Einar Jolin, Vid kajen - Skeppsholmen

Modern Art & Design
22.10.2013 - 23.10.2013
Schätzpreis
700.000 SEK - 800.000 SEK
ca. 109.108 $ - 124.695 $
Zuschlagspreis:
700.000 SEK
ca. 109.108 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 1239

Modern Art & Design
22.10.2013 - 23.10.2013
Schätzpreis
700.000 SEK - 800.000 SEK
ca. 109.108 $ - 124.695 $
Zuschlagspreis:
700.000 SEK
ca. 109.108 $

EINAR JOLIN 1890-1976 Vid kajen - Skeppsholmen Signerad och daterad Jolin 1917. Olja på duk, 54 x 65 cm. PROVENIENS Svensk-Franska Konstaukioner, Stockholm mars 1966, katalognr 95 (under titeln "Vid kajen") Svensk-Franska Konstauktioner, Stockholm mars 1968, katalognr 71 (under titeln "Från Skeppsholmen") Under de år som första världskriget härjade Europa blev de unga svenska expressionisternas målningar allt mer uppskattade år för år. Dessa konstnärer, som före krigsutbrottet tillbragt sig den nya tidens konstnärliga strömningar i det omvälvande och inspirerande konstnärsbohemet i Paris. När Einar Jolin tillsammans med Isaac Grünewald reste till denna modernismens smältdegel för att söka inspiration och lära sig mer om den moderna konstens väsen var det som en ung sökande. Åren i den franska huvudstaden präglades av ett intensivt leverne, många sökte - få fann. En av de som lyckades finna modernismens livsnerv var Einar Jolin Studierna hos den store Henri Matisse utvecklade honom till en självsäker konstnärmed förmågan att förmedla med linjens behärskning. Att Einar Jolin i auktionens målning för tillfället befinner sig i hemstaden och inte på kontinenten beror på det rådande världskriget, sedan dess utbrott är han bosatt i en lägenhet på Söders höjder. Jolin har nu etablerat sig som en av de lovande, unga avantgarderna som det talats mycket om i den svenska pressen under de senaste åren. Han har redan studerat några år i Paris, ställt ut på den Baltiska utställningen i Malmö 1914, deltagit i utställningen Schwedische Expressionisten på det beryktade Galerie Der Sturm i Berlin 1915 och på nyöppnade Liljevalchs Konsthall året därefter. Med andra ord är det en ung konstnär med förhållandevis gott självförtroende som fångar ett av dessa tillfällen när det vardagliga livets skönhetsvärden uppenbarar sig. Einar Jolin är nu också den ständige iakttagaren. Han vandrar runt i staden - Stockholm - som kommer att förbli en av hans stora källor till inspiration genom hela livet. Han stannar upp och betraktar, noterar och memorerar och sammansmälter sedan sina intryck med sina penslar på dukarna. Motivet till auktionens målning är hämtat från Skeppsholmen i Stockholm. På parkbänken sitter en ensam man försjunken i tankar och blickar ut över vattnet. Han är elegant klädd i kostym och svart hatt, är kanske en söndagsflanör som slagit sig ned under promenaden. Kompositionen är stiliserad - reducerad - och Jolin låter här de olika färgplanen ställas mot varandra och bilda en sammanlänkad koloristisk harmoni. Epitetet "Eleganten Einar" har väl aldrig känts som en mer passande beskrivning.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1239
22.10.2013 - 23.10.2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1239
22.10.2013 - 23.10.2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407