Auktionsarchiv: Los-Nr. 1175

Einar Jolin, Utsikt från Fjällgatan

Modern Art & Design
22.10.2013 - 23.10.2013
Schätzpreis
400.000 SEK - 500.000 SEK
ca. 62.347 $ - 77.934 $
Zuschlagspreis:
325.000 SEK
ca. 50.657 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 1175

Modern Art & Design
22.10.2013 - 23.10.2013
Schätzpreis
400.000 SEK - 500.000 SEK
ca. 62.347 $ - 77.934 $
Zuschlagspreis:
325.000 SEK
ca. 50.657 $

EINAR JOLIN 1890-1976 Utsikt från Fjällgatan Signerad och daterad Jolin 1941. Olja på duk, 49 x 106 cm. PROVENIENS Svensk-Franska Konstauktioner, oktober 1963, katalognr 120 (som Utsikt över Strömmen) Filmproducent Olle Nordemar, Stockholm UTSTÄLLD Einar Jolin Moderna Museet, Stockholm 1990, katalognr 35 LITTERATUR Moderna Museet: Einar Jolin - utställningskatalog 1990, avbildad och omnämnd på sidorna 54 och 55 "Vad jag vill uttrycka i min konst är vad jag upplevt i tillvaron då jag koncentrerat och fördjupat mig. Det finns en vardagssyn människan har satt namn på allt som omger henne i livet och då finner hon allt självklart och ser ej undret. Konsten så som jag fattar den är att ge form åt det underbara i tillvaron, att skapa skönhet och harmoni, att kunna lyfta den känsliga åskådaren från den triviala vardagen in i den sköna och ofattbara värld vi lever i. Har jag lyckats med det har jag kanske ej levat förgäves." Så skrev Einar Jolin om sitt måleri i samband med den retrospektiva utställningen på Liljevalchs Konsthall 1957, en utställning som sammanfattade hans konstnärsgärning under ett knappt halvsekel. Att Einar Jolin funnit sin måleriska väg här i livet hade dock inte varit alldeles självklart. Under uppväxten - som son i en akademiskt bildad familj där fadern var professor - tampades den unge Jolin med problem i skolan. Trots hårda ansträngningar lyckades han aldrig bli något förväntat läshuvud. Istället var det moderns konstnärliga anlag som dominerade efter föräldrarnas misslyckade försök att få in pojken på andra vägar - vid femton års ålder hade han fått spendera ett år i de jämtländska skogarna för att utbildas i jordbruk och skogshuggning - började Jolin så sina konstnärliga studier vid Tekniska skolan i Stockholm 1906. Han nöjde sig dock inte här, utan vandrade en dag helt sonika upp till Konstnärsförbundets ledare Karl Nordström med sina skisser och blev antagen utan vidare funderingar. Snabbt blev han där bekant med andra unga aspiranter som Isaac Grünewald Leander Engström och Gösta Sandels själv har han berättat att här samlades: "en massa individer med långt hår, stora halsdukar och slokhattar som sattes på sned på ett sätt som verkligen imponerade på mig som bara var sjutton år och den yngste i laget. Den mest fantastiska av dem alla var naturligtvis Isaac som hade längre och korpsvartare hår än alla andra och en fladdrande lila halsduk. Vi blev goda vänner." Det var också tillsammans med Isaac Grünewald som Jolin begav sig till Paris efter att förbundets skola stängde till sommaren 1908. I modernismens franska metropol blev de unga vännerna snabbt en del av det bohemiskt idealiserade konstnärslivet och snart elever vid den mytomspunne mästaren Matisses akademi. Här lärde de sig om färgen, formen och linjen. Att måla med alla sinnen öppna, låta känslorna styra och vända sig från de korrekt realistiska skildringarna. Paris var oändligheternas stad och den som sökte fann inspiration överallt. Hos Jolin visades intresset bland annat i den orientaliska konsten och hos äldre tiders mästare på Louvren. Snart utvecklades han till en säker målare som vågade vandra sin egen väg och finna skönheten där ingen annan såg den. Stockholm var det motiv som Jolin gärna återkom till genom årens lopp och han skildrade sin huvudstad genom sin eleganta penselföring - från 1910-talets Matisse-inspirerade expressiva stadsbilder till de senare i en mer sober färgskala och avskalad harmoni. Auktionens utsikt är hämtad från Fjällgatan. Den stiliserade utsikten över inloppet till Stockholm accentueras av förgrundens färggranna lyftkranar, båtarnas rödmålade skrov och Fredrik Bloms lysande tegelröda kastell på Kastellholmen.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1175
22.10.2013 - 23.10.2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1175
22.10.2013 - 23.10.2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407