Auktionsarchiv: Los-Nr. 979

Einar Jolin, Kornhamnstorg - Stockholm från Söder

Modern Art & Design
24.04.2013 - 25.04.2013
Schätzpreis
800.000 SEK - 1.000.000 SEK
ca. 123.412 $ - 154.266 $
Zuschlagspreis:
1.400.000 SEK
ca. 215.972 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 979

Modern Art & Design
24.04.2013 - 25.04.2013
Schätzpreis
800.000 SEK - 1.000.000 SEK
ca. 123.412 $ - 154.266 $
Zuschlagspreis:
1.400.000 SEK
ca. 215.972 $

EINAR JOLIN 1890-1976 Kornhamnstorg - Stockholm från söder Signerad E Jolin 1914. Olja på duk, 130 x 98 cm. Med dedikation på baksidan: "Till Carl Björkman från vännen Einar Jolin" Målningen är utförd 1940 och är en replik av 1914 års målning PROVENIENS Bokförläggare Carl Björkman, Stockholm Därefter i privat samling, Stockholm UTSTÄLLD Liljevalchs jubilerar - Svensk Konstkavalkad, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1956 LITTERATUR Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, första delen, Göteborg 1942, omnämnd sidan 166, samling 222 "Vad jag vill uttrycka i min konst är vad jag upplevt i tillvaron då jag koncentrerat och fördjupat mig. Det finns en vardagssyn människan har satt namn på allt som omger henne i livet och då finner hon allt självklart och ser ej undret. Konsten så som jag fattar den är att ge form åt det underbara i tillvaron, att skapa skönhet och harmoni, att kunna lyfta den känsliga åskådaren från den triviala vardagen in i den sköna och ofattbara värld vi lever i. Har jag lyckats med det har jag kanske ej levat förgäves." Så skrev Einar Jolin om sitt måleri i samband med den retrospektiva utställningen på Liljevalchs Konsthall 1957, en utställning som sammanfattade hans konstnärsgärning under ett knappt halvsekel. Stockholm var det motiv som han gärna återkom till genom årens lopp och han skildrade sin huvudstad genom sin eleganta penselföring - från 1910-talets Matisse inspirerade expressiva stadsbilder till de senare i en mer sober färgskala och avskalad harmoni. Efter studierna på Henri Matisse målarskola i Paris återvände Einar Jolin till Stockholm 1914. Han slog sig ned, högt uppe på Söders höjder, på Fiskargatan 9. Där fann han en ateljé, varifrån han hade en hänförande utsikt över staden - Riddarholmen, Stadsgården, Strömmen och Stockholms inlopp. Han satte direkt igång att måla det han såg från ateljéfönstret, resultatet blev spektakulära panoramabilder över huvudstaden. Den nästintill monumentala målningen Kornhamnstorg - Stockholm från söder är utförd i blonda, friska färger med kraftiga konturer och snabba, svepande penseldrag. Motivet är indelat i stora, lugna plan med en färgpalett som innehåller bland annat tegelrött, svalt, tunt blått, beige, elfenben, turkos och smaragd. Konstnären placerar in några detaljer i konstverket, vilka är valda så att de ger ett levande mönster och han befolkar miljön med människor som visar att det är en bebodd stad det rör sig om. Solen skiner över motivet, vilket ger ett milt ljus över torget och huskuberna, där tyngden och tristessen är helt eliminerad. Kornhamnstorg - Stockholm från söder utfördes 1940 och är en replik av en målning av Einar Jolin från 1914, vilka båda ägdes av förlagschefen Carl Björkman. Den första versionen fanns i Carl och Märtha Björkmans konstsamling fram till 1940, men vid parets skilsmässa tog Märtha med sig målningen (hon gifte senare om sig Köhncke). Som tröst för det förlorade konstverket utförde Jolin därför en replik av målningen, vilken han gav till sin gode vän med en dedikation på baksidan. Efter Carl Björkmans död 1961 ropade den nuvarande ägaren in det aktuella konstverket vid en auktion. Han överlämnade den i gåva till sin hustru, som var barndomsvän med Carl och Märtha Björkmans dotter Annika. Hon hade alltid sett målningen i det Björkmanska hemmet i Stockholm och hade genom åren fascinerats av motivets friskhet och klarhet. Nu fick hon njuta av det vackra stockholmsmotivet i sitt eget hem. Vad hon däremot inte visste var att hon i barndomen sett den första versionen och i vuxen ålder den andra versionen.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 979
24.04.2013 - 25.04.2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
[email protected]
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 979
24.04.2013 - 25.04.2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
[email protected]
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407