EINAR JOLIN 1890-1976 Tatiana i vitt aftonklänning Signerad och daterad Jolin 1951. Olja på duk, 180 x 80 cm. Med dedikation: "till Tatiana den gudomliga från Einar" Porträttet föreställer Einar Jolins hustru, sångerskan Tatiana Angeli (1923-2006), född Scheremetiew. PROVENIENS Konstnären Einar Jolins samling UTSTÄLLD Jolin och Nerman, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1957, katalognr 101