Auktionsarchiv: Los-Nr. 12

Peder Balke

Modern and Older
17.11.2015
Schätzpreis
300.000 NOK - 350.000 NOK
ca. 34.791 $ - 40.590 $
Zuschlagspreis:
200.000 NOK
ca. 23.194 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 12

Peder Balke

Modern and Older
17.11.2015
Schätzpreis
300.000 NOK - 350.000 NOK
ca. 34.791 $ - 40.590 $
Zuschlagspreis:
200.000 NOK
ca. 23.194 $

Dampbåt og seilskip utenfor kysten, 1849 Olje på papir, 10x12,5 cm Signert og datert nede til venstre: Balke 49 LITTERATUR Glenny Alfsen, "Peder Balke" i "Norsk Biografisk Leksikon", nettutgaven Jeg er født paa Helgeøen i Næs paa Hedemarken i fattige Kaar, og følgelig var min første Stilling i Livet mindre end misundelsesværdig”, forteller Peder Balke i sin selvbiografi (trykt i Kunst og Kultur 1921). Balke gikk først i lære hos H. A. Grosch, senere elev av Den kgl. Tegneskole under Grosch og Jacob Munch. En av Balkes gode hjelpere, professor Jens Rathke, rådet ham til å få seg en utdannelse som landskapsmaler i Stockholm, og fra høsten 1829 til våren 1833 var han elev av C. J. Fahlcrantz ved kunstakademiet der. Dampbåt og seilskip utenfor kysten føyer seg inn i Balkes fascinasjon for kyst -og havsmotiver. Det hele skildres med dramatisk lys og mørke som underbygger elementenes kraft.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 12
17.11.2015
Blomqvist Kunsthandel AS
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
Norwegen
kunst@blomqvist.no
+47 (0)22 708770

Auktionsarchiv: Los-Nr. 12
17.11.2015
Blomqvist Kunsthandel AS
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
Norwegen
kunst@blomqvist.no
+47 (0)22 708770