Auktionsarchiv: Los-Nr. 1022

Damarbetsbord Gustavianskt

Important sale 10 - 13 December 2019
10.12.2019 - 13.12.2019
Schätzpreis
30.000 SEK - 40.000 SEK
ca. 3.146 $ - 4.195 $
Zuschlagspreis:
64.000 SEK
ca. 6.713 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 1022

Damarbetsbord Gustavianskt

10.12.2019 - 13.12.2019
Schätzpreis
30.000 SEK - 40.000 SEK
ca. 3.146 $ - 4.195 $
Zuschlagspreis:
64.000 SEK
ca. 6.713 $

Damarbetsbord Gustavianskt stockholmsarbete i Anders Lundelius art. Enligt notering tidigare med bläcksignatur i lådan. Fanerat med jakaranda, amarant, alrot, rosenträ, lönn och buxbom. Intarsiadekor av stiliserade rosetter i fält inramat med trompe l’œildekor av bandverk. Beslag i delvis brännförgylld brons i form av kantlister, fleuronger, guttæ och nyckelskyltar med lagerfestong och rosett. Nedåt avsmalnande ben med ådror på avslutande mässingstrissor med hylsor. Sargen med en låda samt pseudolåda. L 66, B 38,5, H 74,5 cm. A gustavian table in the manner of Anders Lundelius.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1022
10.12.2019 - 13.12.2019
Uppsala Auktions Kammare
Box 184
751 04 Uppsala
Schweden
mail@uppsalaauktion.se
+46 (0)18 121222
+46 (0)18 148097

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1022
10.12.2019 - 13.12.2019
Uppsala Auktions Kammare
Box 184
751 04 Uppsala
Schweden
mail@uppsalaauktion.se
+46 (0)18 121222
+46 (0)18 148097