Damarbetsbord Gustavianskt stockholmsarbete i Anders Lundelius art. Enligt notering tidigare med bläcksignatur i lådan. Fanerat med jakaranda, amarant, alrot, rosenträ, lönn och buxbom. Intarsiadekor av stiliserade rosetter i fält inramat med trompe l’œildekor av bandverk. Beslag i delvis brännförgylld brons i form av kantlister, fleuronger, guttæ och nyckelskyltar med lagerfestong och rosett. Nedåt avsmalnande ben med ådror på avslutande mässingstrissor med hylsor. Sargen med en låda samt pseudolåda. L 66, B 38,5, H 74,5 cm. A gustavian table in the manner of Anders Lundelius.