Chiffonjé, empire, Frankrike, 1800-talets början.
Mahogny och mahognyfanerat. Skulpterade detaljer och beslag av förgylld mässing. Skiva av vit marmor. Nedfällbar klaff med bakomliggande lådor, fack samt skinnklädd skrivskiva. En låda ovanför klaffen. Under klaff, dörrpar med bakomliggande lådor och låsbart lönnfack (nyckel finns ej). Bredd 106 cm, djup 46 cm, höjd 147,5 cm. Unika original lås. Nyckel finns till klaff och lådor. Nyckel finns.
An early 19th century French Empire secretaire.
Mahogany and mahogany veneer. Sculpted details and fittings in gilded brass. White marble top. Fold-down flap with rear drawers, compartment and leather-covered writing board. One drawer above the flap. Under flap, pair of doors with drawers behind and lockable hidden compartment (key not included). Width 106 cm, depth 46 cm, height 147,5 cm. Unique original locks. Key available for flap and drawers.