Objektsbeskrivning CARL MILLES 1875-1955 Heraldiskt lejon Signerad C Milles. Gjutarmärkt "Herman Bergman. fud. Sweden". Förgylld brons, höjd 23,5 cm, monterad på träsockel, totalhöjd 26 cm. Komponerad 1923 Lejonen är skisser till ett aldrig uppfört fontänmonument. De heraldiska lejonen var tänkta att uppföras på Götaplatsen i Göteborg. Vid denna tid fanns av de nuvarande byggnaderna på platsen endast Konstmuseet, vilket bildade en monumental fond för Kungsportsavenyens vidsträckta perspektiv och det var vid dess ände på Götaplatsen som lejonen skulle stå. Men Carl Milles ändrade sig och uppförde istället 1925-30 den storslagna Poseidonbrunnen. Lejonen ställdes ut på Jubileumsutställningen i Göteborg 1923. Utställningen arrangerades för att högtidlighålla stadens 300-årsjubileum (1921) och den invigdes den 8 maj av Gustaf V. Utställningen besöktes av 4,2 miljiner personer.