CARL MALMSTEN, sekretär, snickarmästare Hjalmar Jackson 1928, fanerad i jakaranda med intarsiadekor i bland annat björk, ebenholts, mahogny med flera träslag av tempel med kvinnofigur, båt, bevingad häst mm flankerade av blomsterurnor, upptill blomsterbård samt nedtill meanderbård, fronten med låda och skrivklaff, bakom klaff inredning med lådor, skåp och fack i rotfanér, dragknoppar i mässing samt monogram i intarsia EE, fronten signerad i intarsian Hj J 28 CM, höjd 130, 94 x 45 cm; naturligt slitage. nyckel medföljer HISTORIK Sekretären sannolikt utförd i fyra snarlika exemplar. Den första tillverkades 1925 och såldes till en privatperson i USA, den andra är detta skåp, tillverkat 1928, en vinst i Hantverkslotteriet i Stockholm, två skåp utförda 1929, ett till Konstindustriutställning i New York samt ett sannolikt till Stockholms Stads Hantverkslotteri. LITTERATUR Jämför Otto Schulz (red), Tidskriften Boet 1929, bild s. 209 samt Nils G. Wollin, Nutida Svensk Konstslöjd i bild, Natur och Kultur 1931, bild s. 23