akvarell, kvinnofigurer i landskap, dagermått 27x36, atergo anteckningar, av konstnären egenhändigt utförd ram (56x61), proveniens: Galerie Moderne Stockholm, inköpt av gymnastikdirektör Gudrun Lund, Aledal Bankeryd senare i arv till nuvarande ägare, inköpskvitto från 1954 medföljer