CARL BERGSTEN möjligen, karmstol, 1920-tal, bonad björk med inläggningar i mahogny, cognacsfärgad skinnklädsel med pikerad egyptiserande dekor samt meanderbård, pärlspikning, höjd 83 cm; skinnet med mindre skador och fläckar HISTORIK Carl Bergsten (1879-1935) spelar en intressant roll i svensk inredningshistoria. Han framträdde som ett "sladdbarn" till det svenska sekelskiftets stora arkitekter, med mer strama och geometriserande ideal. Hans första stora uppdrag var utställningen i hemstaden Norrköping 1906 där han lanserade den strama jugendstilen. Utställningen var hans genombrott som arkitekt och formgivare. Vid Stockholmsutställningen tre år senare väckte han stor uppmärksamhet med kubformade fåtöljer och samma år ritade han Hjorthagens kyrka. Carl Bergstens kanske mest kända byggnadsverk är Liljevalchs Konsthall i Stockholm från 1914-17. Under år 1916-21 verkade Bergsten som chef för NK:s möbeltillverkning. Han ritade den svenska paviljongen till Parisutställningen 1925. Carl Bergstens sista stora uppdrag blev att inreda M/S Kungsholm för Svenska Amerikalinjen 1928. Vid sin bortgång var han t.f. professor i arkitektur vid Konsthögskolan. Sin smak för pregnanta kontraster med ursprung i sekelskiftets Wien behöll han livet ut. LITTERATUR Jämför Begrstens stolar på Jubileumsutställningen i Göteborg 1923 och M/S Kungsholm 1928. Svenska slöjdföreningens tidskrift: organ för konstindustri, handtverk och hemslöjd, Svenska slöjdföreningen, Stockholm, 1924, s. 34. Samt Bonie Festin, Carl Bergsten en arkitekt och hans former, Norrköpings stadsmuseum,Norrköping, 2005, s. 75.