Fanerad med jakaranda, lönn, björk och mahogny. Beslag av mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. Inläggningar av medaljonger och festong. Signerad. Längd 91, bredd 49, höjd 85 cm. Nyckel medföljer.
A late Gustavian commode, 18th century, by J Hultsten (master in Stockholm 1773-1794).
Veneered with jacaranda, maple, birch and mahogany. Brass fittings. Red limestone top. Three drawers. Signed. Length 91, width 49, height 85 cm. Key included.