Auktionsarchiv: Los-Nr. 15

Byrå, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), signerad, Gustaviansk.

Important Winter Sale 645
07.12.2022 - 09.12.2022
Schätzpreis
50.000 SEK - 60.000 SEK
ca. 4.795 $ - 5.754 $
Zuschlagspreis:
48.000 SEK
Auktionsarchiv: Los-Nr. 15

Important Winter Sale 645
07.12.2022 - 09.12.2022
Schätzpreis
50.000 SEK - 60.000 SEK
ca. 4.795 $ - 5.754 $
Zuschlagspreis:
48.000 SEK

Fanerad med jakaranda, lönn, björk och mahogny. Beslag av mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. Inläggningar av medaljonger och festong. Signerad. Längd 91, bredd 49, höjd 85 cm. Nyckel medföljer.
A late Gustavian commode, 18th century, by J Hultsten (master in Stockholm 1773-1794).
Veneered with jacaranda, maple, birch and mahogany. Brass fittings. Red limestone top. Three drawers. Signed. Length 91, width 49, height 85 cm. Key included.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 15
07.12.2022 - 09.12.2022
Bukowskis Stockholm
Arsenalsgatan 2
Box 1754
111 87 Stockholm
Schweden
info@bukowskis.com
+46 (0)8 6140800

Auktionsarchiv: Los-Nr. 15
07.12.2022 - 09.12.2022
Bukowskis Stockholm
Arsenalsgatan 2
Box 1754
111 87 Stockholm
Schweden
info@bukowskis.com
+46 (0)8 6140800