Fanerad med bl.a. mahogny och färgad björk. Dekor med rutmönster och blommor. Beslag i förgylld mässing. Tre lådor. Skiva i röd kalksten. Nyckel medföljer. Längd 116, bredd 55, höjd 84 cm.
A Gustavian commode by J Hultsten (master in Stockholm 1773-1794).
Veneer in mahogany and stained birch. Decorated with square pattern and flowers. Gilt brass fittings. Three drawers. Red limestone top. Key included. Length 116, width 55, height 84 cm.