Fanerat med mahogny. Beslag av förgylld mässing. Vitemaljerad urtavla märkt "Francis Perigal Royal Exchange London". (Flera urmakare med samma namn i London under 1700-talet och tidigt 1800-tal). Höjd 57, längd 35 cm. Nyckel medföljer.
An English presumably 18th century bracket clock. Dial marked "Francis Perigal, Royal Exchange London".
Several watch makers with the same name during 18th century and early 19th century. Height 57, width 35 cm.