BÖHLMARKS, vägglampetter, 4 st., Stockholm 1940-tal, Swedish Modern, frostat glas, väggfäste i mässing, höjd 32,5 cm; en med mindre nagg, nydragen el LITTERATUR Modellen avbildad i Böhlmarks produktkatalog från 1946, plansch 122.