BIRGER EKMAN, plafond, Mjölby Intarsia, 1930-40-tal, fanerad med citron, intarsiadekor av de fem världsdelarna i valnöt, lönn, jakaranda, björk med flera träslag, gul glaskupa med blästrad dekor av världskartan, diameter 73 cm