Auktionsarchiv: Los-Nr. 6049

Biblia thet är all then helga skrifft på

Schätzpreis
3.000 SEK - 4.000 SEK
ca. 438 $ - 584 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 6049

Schätzpreis
3.000 SEK - 4.000 SEK
ca. 438 $ - 584 $
Zuschlagspreis:

Biblia thet är all then helga skrifft på swensko effter förre bibliens text, oförändrat... theslijkest ett register öfwer Evangelia och epistler... såsom ock, then swenska psalmboken... Amsterdam (H. Keyser) 1688. Liten 4:o. (96), 1-1316 (psalmboken saknas) s. Grav. extra tlbl. (uppfodrat, marg.skad.), 1 grav. portr. (av 2, Karl XI saknas, Ulrika Eleonora med lagning i nedre del), 11 grav. plr (1 marg.skadad m. liten bildförlust, 2 marg.lagade, enstaka fläckar), talrika träsnitt i texten. Nött brunt samtida hfrbd, spricka i främre fals, blekt guldorn. rygg m. fem upphöjda bind, senare försättsblad. Eftersättsbl. loss. Ca 20 bl. m. skador o. lagningar, delvis m. textförluster. Delvis något fuktfläckad, enstaka bläckfläckar. Delvis något brunfläckad. Enstaka marginalanteckningar. Delvis m. förstrykningar i texten. Ca 15 blad gamla anteckningar i början och 2 i slutet. Collijn 69-70. Anteckningarna rör bl.a. familjen Tuneld, och är gjorda av dess medlemmar, t.ex. Eric Tuneld. De verkar täcka perioden 1754-ca 1818.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 6049
14.12.2011
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 6049
14.12.2011
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407