BELLMAN, CARL MICHAEL. Fredmans epistlar. + Musik. Arr. Lille Bror Söderlundh. (I-II.) 1Stockholm 953. 4:o. Ill. Yngve Berg Obetydligt nötta röda skbd, inre denteller, guldorn. ryggar m. fyra upphöjda bind, hela guldsnitt. I skinnskodd fodrad pbdkassett. Upplaga tryckt i 150 numrerade ex., signerade av Yngve Berg Detta numrerat 3/ö (överexemplar 3) och bundet för Rolf Jansson. 2 vol. Musiken med en litograferad kopia efter Söderlundhs handskrivna arr. av epistel nr 53, hans version II, signerad o. numrerad 3/10 överex. för Rolf Jansson. Ur Clas Otto Rubens bibliotek.