AXEL OLSON 1899-1986 Halmstad-Berlin-Paris Signerad Axel Olson Blyerts och färgkrita på papper, 22 x 22 cm. Utförd 1984 Boken "Halmstad-Berlin-Paris" utgiven av Stiftelsen Halmstadgruppen och tryckt av Civilen i juni 1984 medföljer (onumrerad bibliofilupplaga signerad av bröderna Axel och Erik Olson PROVENIENS Stig Brandt, AB Civilen, Halmstad. Stig Brandt var verksam som tryckare i Halmstad, och tryckte flertalet böcker om Halmstadgruppen och han var personlig vän med gruppens medlemmar LITTERATUR Viveca Bosson: Halmstad-Berlin-Paris. Målar-resa genom 20-talet, Stiftelsen Halmstadgruppen 1984, omslagsbilden