Auktionsarchiv: Los-Nr. 337

Axel Olson, Halmstad-Berlin-Paris

Modern Art & Design
20.10.2015 - 21.10.2015
Schätzpreis
30.000 SEK - 40.000 SEK
ca. 3.605 $ - 4.807 $
Zuschlagspreis:
20.000 SEK
ca. 2.403 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 337

Modern Art & Design
20.10.2015 - 21.10.2015
Schätzpreis
30.000 SEK - 40.000 SEK
ca. 3.605 $ - 4.807 $
Zuschlagspreis:
20.000 SEK
ca. 2.403 $

AXEL OLSON 1899-1986 Halmstad-Berlin-Paris Signerad Axel Olson Blyerts och färgkrita på papper, 22 x 22 cm. Utförd 1984 Boken "Halmstad-Berlin-Paris" utgiven av Stiftelsen Halmstadgruppen och tryckt av Civilen i juni 1984 medföljer (onumrerad bibliofilupplaga signerad av bröderna Axel och Erik Olson PROVENIENS Stig Brandt, AB Civilen, Halmstad. Stig Brandt var verksam som tryckare i Halmstad, och tryckte flertalet böcker om Halmstadgruppen och han var personlig vän med gruppens medlemmar LITTERATUR Viveca Bosson: Halmstad-Berlin-Paris. Målar-resa genom 20-talet, Stiftelsen Halmstadgruppen 1984, omslagsbilden

Auktionsarchiv: Los-Nr. 337
20.10.2015 - 21.10.2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 337
20.10.2015 - 21.10.2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407