Auktionsarchiv: Los-Nr. 388

Axel Enoch Boman, bordslampa, Orrefors 1915

Schätzpreis
175.000 SEK - 200.000 SEK
ca. 25.994 $ - 29.708 $
Zuschlagspreis:
260.000 SEK
ca. 38.620 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 388

Schätzpreis
175.000 SEK - 200.000 SEK
ca. 25.994 $ - 29.708 $
Zuschlagspreis:
260.000 SEK
ca. 38.620 $

AXEL ENOCH BOMAN, bordslampa, Orrefors 1915, underfång i grönt och överfång i orange, etsad dekor av kastanjer och kastanjeblad, montering i koppar med reliefdekor, belysning i ben och kupa, signerad i relief på kupa och fot ORREFORS, utförd av Knut Bergqvist, dekoren av Heinrich Wollman, höjd med kupan 73 cm PROVENIENS: Johan Ekman HISTORIK: Ur Agnes Hellners (född Ekmans) anteckningar 1927-29. "Julen 1915 sände bruket Pappa (Johan Ekman) en hög lampa, grön med gula kastanjeblad i överfång. Den var inte lik någonting vi förut skådat, och vi tyckte den var så underbar vacker och så skickligt gjord, att vi blev alldeles slagna av beundran, glädje, stolthet och även häpnad, att vårt kära Orrefors kunnat åstakomma ett sådant mästerverk... (disp Albert Ahlin informerar:) Ritningarna är gjorda av en arbetare vid Reijmyre, A.E. Boman. Han ritade i fjol (1915) några ritningar som vi haft liggande, av vilken lampan är en. Arbetet i hyttan - det svåraste - är utfört av Knut Bergqvist. Etsningsarbetet är utfört av österrikaren Wollman." Konsul Johan Ekman från Göteborg köpte Orrefors Bruk 1913. Han gav disponent Albert Ahlin uppgiften att utveckla glasbruket. Ahlin anställde skickliga hantverkare, bland annat glasblåsarmästaren Knut Bergqvist och glasmålaren Heinrich Wollman. Böhmaren Wollman var utbildad i Haida. Han utförde en del föremål med traditionell blomdekor i etsat överfång. Axel Enoch Boman skickade 1915 ut ett antal förlagor på överfångsglas till Orrefors. Han hade arbetat sedan 1908 som slipare och etsare för Reijmyre glasbruk (innan dess vid Kosta glasbruk). Dessa två bordslampor är de enda kända föremål efter AE Bomans ritningar för Orrefors. UTSTÄLLD: Troligen utställd på Göteborgsutställningen 1923, enligt familjetradition. Orrefors museum, sommaren 1990. LITTERATUR: Katarina Hallin-Edenheim, Anders Reihnér, Simon Gate - Edward Hald Glas 1916-1973, Ur Agnes Hellners Orrefors samling, Östergötlands länsmuseum, Linköping 1983, s. 13 - 14, Ann Marie Herlitz-Gezelius, Orrefors, Ett svenskt glasbruk, Stockholm 1984, s. 18-19, Alastair Duncan, Orrefors Glass, Woodbridge 1995, s. 16-17, Kerstin Wickman (red), Orrefors, Ett hundra år av svensk glaskonst, Stockholm 1998, s. 20, Kerstin Wickman (red), Orrefors, Glasbrukets historia 1898-1998, Stockholm 1998, s. 26 Nina Weibull (red), Kärlek till glas - Agnes Hellners samling av Orreforsglas, Stockholm 1998, s. 40 - 42

Auktionsarchiv: Los-Nr. 388
13.03.2012 - 14.03.2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 388
13.03.2012 - 14.03.2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407