AXEL EINAR HJORTH, "Lovö", bord, 1 par, modellen formgiven 1932 för Nordiska Kompaniet, syrabetsad furu, höjd 50, 50 x 50 cm; smärre slitage, spricka PROVENIENS Sigfrid J Edström, chef för Asea, inköpt till hans Villa Sandvik under 1930-talet och därefter i arv inom familjen.