AXEL EINAR-HJORTH, "Futurum", Nordiska Kompaniet 1928, grå/svartlackerad, sits och rygg av flätad rött skinn, skyltmärkt Nordiska Kompaniet R 33745- 15830, höjd 110 cm; sekundär sits, slitage, läderband trasiga i ryggen PROVENIENS Enligt uppgift har stolen stått på Stallmästargårdens restaurang i Stockholm. LITTERATUR Jämför Christian Björk, Thomas Ekström & Eric Ericson, Axel Einar Hjorth: möbelarkitekt, Signum, Stockholm, 2009, s.. 71.