Auktionsarchiv: Los-Nr. 58

Edvard Munch

Schätzpreis
200.000 NOK - 300.000 NOK
ca. 23.527 $ - 35.290 $
Zuschlagspreis:
210.000 NOK
ca. 24.703 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 58

Edvard Munch

Schätzpreis
200.000 NOK - 300.000 NOK
ca. 23.527 $ - 35.290 $
Zuschlagspreis:
210.000 NOK
ca. 24.703 $

"August Strindberg" 1896 Litografi, trykket i sort og blått Papirmål 648x504 mm Trykkmål 605x460 mm Usignert Signert i platen: E Munch Påskrift av kunstneren bak på arket: Strindberg 2 farb Lith Woll 66 IIIA, Sch 77 LITTERATUR Gerd Woll: "Grafikk fra 1896" Munchmuseet 1996 Udatert brevutkast fra Edvard Munch til fru Valborg Hammer. Original i Munchmuseets samling August Strindberg (1849-1912) regnes som Sveriges mest betydningsfulle dikter og dramatiker. Han regnes også som en av grunnleggerne av det moderne teater. «Det store portrettet av vennen Strindberg vet vi at var ferdig i juni, og på baksiden av samme stein har han tegnet den første versjon av «Sjalusi» side om side med «Urnen». Strindberg hadde vært en av Munchs nærmeste omgangsvenner i Berlin, og var det også det første halvåret i Paris. [...] På borden rundt portrettet hadde Munch i den første utgaven feilstavet navnet Stinberg, og dette kan ha vært en av grunnene til at han også trykte opp en serie eksemplarer der borden og navnet er maskert bort under trykkingen. Noe seinere rettet han navnet og endret også borden rundt, slik at den nakne kvinneskikkelsen erstattes av et bølgemønster. Det har ofte vært spekulert i om Munch skrev navnet galt med hensikt, og historien vil ha det til at Strindberg i alle fall tok både borden og feilstavingen meget ille opp. Når det gjelder utelatelsen av r, skyldes nok dette ganske enkelt vanskeligheten ved å skrive i speilskrift, slik Munch måtte gjøre på den litografiske steinen for at det skulle komme ut «riktig» vei på trykket.» Woll side 11 og 12 I brevs form stilet til fru Valborg Hammer, som sammen med sin mann K.V. Hammer hjalp Munch i den pekuniært tøffe tiden i Paris, skriver Munch om herværende kunsthandel: «Her er bitterlig koldt og surt og nordmænd fryser sig halvt ihjæl – jeg vilde igrunden helst reise til Tysklands lune værelser og bierhaller men jeg må nok blive her en stund til for at gjøre færdig en del lithografier – jeg sender muligens hjem til Blomqvist nogle Strindberg-litografier – som De kanske vet lidt agitation kan bidrage til at sælge – Det er nemlig forfærdelig dyrt at lithografere – det sluger masser af penge – forhåpentlig får jeg gjort noget morsomt.» brevutkast Edvard Munch

Auktionsarchiv: Los-Nr. 58
23.05.2017
Blomqvist Kunsthandel AS
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
Norwegen
kunst@blomqvist.no
+47 (0)22 708770

Auktionsarchiv: Los-Nr. 58
23.05.2017
Blomqvist Kunsthandel AS
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
Norwegen
kunst@blomqvist.no
+47 (0)22 708770