AUGUST MACKE Tyskland 1887-1914 Nachte Mädchen und Hirsch Signerad och daterad på baksidan August Macke 1914. Tusch och blyerts på papper, 8 x 10,5 cm. Stämplad på baksidan Nachlass August Macke St 8/8. Signed, dated and stamped verso. Ink on paper. PROVENIENS Konstnärens kvarlåtenskap UTSTÄLLD Utländsk 1900-talskonst, Harry Lunds Konsthandel, Stockholm 1971