Auktionsarchiv: Los-Nr. 891

August Macke, Nachte Mädchen und Hirsch

Modern Art & Design
28.04.2014 - 29.04.2014
Schätzpreis
60.000 SEK - 80.000 SEK
ca. 9.175 $ - 12.233 $
Zuschlagspreis:
55.000 SEK
ca. 8.410 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 891

Modern Art & Design
28.04.2014 - 29.04.2014
Schätzpreis
60.000 SEK - 80.000 SEK
ca. 9.175 $ - 12.233 $
Zuschlagspreis:
55.000 SEK
ca. 8.410 $

AUGUST MACKE Tyskland 1887-1914 Nachte Mädchen und Hirsch Signerad och daterad på baksidan August Macke 1914. Tusch och blyerts på papper, 8 x 10,5 cm. Stämplad på baksidan Nachlass August Macke St 8/8. Signed, dated and stamped verso. Ink on paper. PROVENIENS Konstnärens kvarlåtenskap UTSTÄLLD Utländsk 1900-talskonst, Harry Lunds Konsthandel, Stockholm 1971

Auktionsarchiv: Los-Nr. 891
28.04.2014 - 29.04.2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 891
28.04.2014 - 29.04.2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407