Auktionsarchiv: Los-Nr. 6

Artur Markowicz (1872 - 1934)

Aufrufpreis
Zuschlagspreis:
6.000 PLN
ca. 1.922 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 6

Artur Markowicz (1872 - 1934)

Aufrufpreis
Zuschlagspreis:
6.000 PLN
ca. 1.922 $

Artur Markowicz (1872 - 1934) Przy stole, 1913 r. olej/płótno dublowane, 32,5 x 26 cm sygnowany i datowany p.d.: 'Markowicz Artur | 1913' Artur Markowicz to związany z Krakowem, malarz żydowskiego pochodzenia, jeden z najlepszych mistrzów scen rodzajowych we wnętrzach. Najczęściej są to przedstawienia zamyślonych młodzieńców, starcy grający w szachy, czytający książki, niekiedy kilku osobowe kompozycje. Często ma się wrażenie, że patrząc na obraz jest się nieproszonym gościem, niemal podglądaczem, który nie ma udziału w intymnej scenie. Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych m.in. u J. Matejki, a następnie w Akademii monachijskiej i w Paryżu. Podróżował do Włoch, Wiednia, Holandii, Belgii i Jerozolimy, gdzie znajdował tematy do swoich obrazów. Malował głównie pastelami, rzadziej olejno - pejzaże, portrety, wnętrza „holenderskie”, a przede wszystkim sceny rodzajowe z Kazimierza, żydowskiej dzielnicy Krakowa. Kolekcje obrazów Artura Markowicza znajdują się w Muzeum Narodowym i Muzeum Historycznym w Krakowie oraz w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie; bardzo wiele jego prac znajduje się w kolekcjach prywatnych w Stanach Zjednoczonych i Izraelu. Estymacja 10 000 - 15 000

Auktionsarchiv: Los-Nr. 6
13.12.2012
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Polen
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600

Auktionsarchiv: Los-Nr. 6
13.12.2012
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Polen
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600