Auktionsarchiv: Los-Nr. 1630

Architect E.J. Kuipers (1877-1943). Kunstnijverheid portfolio 1902-1903

Auction 30.06.2020
30.06.2020
Schätzpreis
6.000 € - 9.000 €
ca. 6.729 $ - 10.093 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 1630

Auction 30.06.2020
30.06.2020
Schätzpreis
6.000 € - 9.000 €
ca. 6.729 $ - 10.093 $
Zuschlagspreis:

Verzameling van ca. 130 bladen met een veelvoud daarvan aan getekende ontwerpen van meubels, tassen en andere kunstnijverheid, wanden, interieurs en ornamenten in diverse technieken, deels gesigneerd en deels tevens gedateerd 1902-1903 en voorzien van plaatsnamen als Praag, Neuhaus en Spalato, meerdere met het stempel van de Kunstgewerbeschule te Praag, voorts 18 originele foto's in diverse formaten van diverse meubelen (incl. 1 dubbele en meerdere gesigneerd 'Kuipers' in potlood), en 4 foto's van het interieur van een kamer, w.v. 3 met een chique geklede heer (vrijwel zeker Kuipers zelf), en ten slotte een notitieboek met 179 brieven in pen door Kuipers gericht aan diverse personen op ca. 100 bladen, gedateerd 15 april 1902 tot en met "Prag, 6 mei '03", hier en daar met kleine illustraties, oorspronkelijk karton, groot 4to formaat, samen in moderne portfolio, groot folio. Over de zeer begaafde ontwerper en architect E.J. Kuipers is nauwelijks informatie terug te vinden, het RKD noemt hem bijvoorbeeld niet. Hij is bekend als ontwerper van omslagen van het tijdschrift Wendingen en enkele boekbanden (w.o. in de KB). Hij was tevens architect en eind jaren 20 secretaris van de Bond van Nederlandsche Architecten te Amsterdam. De Kroniek van Amsterdam over de jaren 1940-1945 (1948) vermeldt als sterfdatum 11 oktober 1943, en dat hij op dat moment 66 jaar oud was. Ons prachtige en zeer bijzondere archief is een weerslag van de tijd die E.J. Kuipers doorbracht als leerling aan de befaamde Kunstgewerbeschule te Praag. Het boek is volgens een gekalligrafeerde titelpagina een aandenken aan letterkundige avonden met vrienden, met de opdracht: "Vertrouw uw gedachten hier aan toe, beschrijf de indrukken in den vreemde en waardeer beproefde vriendschap meer dan spoedig ontwikkelde sympathie". In het boek beschrijft Kuipers dan ook in een klein handschrift en grotendeels in twee kolommen zeer uitvoerig en keurig per dag gedetailleerd over zijn belevenissen, in de vorm van brieven aan vele verschillende personen. Meerdere van de brieven zijn gericht aan de kunstenaar Willy Sluiter (1873-1949) te Katwijk aan Zee. Voorts zijn er brieven aan "Het gezellige Hoekske - beste vriendinnen en vrienden" [hij was secretaris van dit clubje], Carel Jilleba, "Beste nicht en To", juffrouw Van Loon "Beste vader", "lieve Jan en Marie", "Waarde Sparnaay", "Waarde heer Sjenneweg", "Waarde vriend LeGrand", "Beste Litteraire", "Waarde Ruttenberg", "Geehrte Frau Prof." etc. etc. In bijdrage 171, gericht aan "waarde heer Tollens", is een lijst meubels opgenomen die Kuipers voor de woning van zijn broer had ontworpen, en waarvan hij foto's vraagt. Gezien de omschrijvingen betreft het de foto's die in het archief zijn opgenomen. Van deze meubels zijn ook deels originele ontwerpen aanwezig.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1630
30.06.2020
Zwiggelaar Auctions
Witte de Withstraat 32 hs
1057 XZ Amsterdam
Niederlande
zwiggelaarauctions@gmail.com
+31 (0)6 47986138

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1630
30.06.2020
Zwiggelaar Auctions
Witte de Withstraat 32 hs
1057 XZ Amsterdam
Niederlande
zwiggelaarauctions@gmail.com
+31 (0)6 47986138