Auktionsarchiv: Los-Nr. 9

ANETTE HARBOE FLENSBURG, Danmark, född 1961

Schätzpreis
40.000 SEK - 50.000 SEK
ca. 5.667 $ - 7.084 $
Zuschlagspreis:
54.000 SEK
ca. 7.650 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 9

Schätzpreis
40.000 SEK - 50.000 SEK
ca. 5.667 $ - 7.084 $
Zuschlagspreis:
54.000 SEK
ca. 7.650 $

ANETTE HARBOE FLENSBURG Danmark, född 1961 Untitled #1 - Through the looking glass Signerad på baksidan Anette Flensburg. Olja på duk, 80 x 130 cm. Utförd 2007 Executed 2007. Signed verso. Oil on canvas. PROVENIENS Galerie Leger, Malmö UTSTÄLLD Longing to be in the same world - Anette Harboe Flensburg & Björn Poulsen, Kunsthallen Brandts, Odense Danmark 2008, avbildad i utställningskatalogen på sid 34 Anette Harboe Flensburg Född 1961 i Danmark Anette Flensburg har sedan många år haft en särskild plats på den danska och nordiska konstscenen. Med sin ypperliga teknik skapar hon med hjälp av en systematisk detaljrikedom och fotografisk suveränitet sina interiörer. På ett klassiskt danskt vis knyter hon an till sina konsthistoriska föregångare Holsoe och Hammershoi samtidigt som hon skapar sin egen värld. En värld som triggar fantasin, som gör oss roade och intresserade, en värld där vi undrar vad som skett och vad som komma skall. Interiörerna är ofta oinredda och saknar invånare, ibland har de efterlämnat något attribut eller spår efter sig, en stol, soffa eller gardin skymtar förbi. De som istället innehar huvudrollerna i Flensburgs bildvärld är färgen och ljuset, deras samspel och skiftningar som med hjälp av en utsökt penselföring skapar vibrerande målningar.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 9
29.09.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 9
29.09.2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407