Andrzej Tobis (b. 1970) Powrótaty 2003 r. olej/płótno, 180 x 130 cm Urodzony w 1970 roku, absolwent katowickiego wydziału ASP w Krakowie. Znany jest przede wszystkim jako malarz posługujący się tradycyjnymi metodami. Andrzej Tobis postanowił zrekonstruować ilustrowany słownik polsko-niemiecki Bildworterbuch Deutsch und Polnisch - wydany w Lipsku w latach 50. Fotografie Tobisa, wykonane na podstawie ilustracji słownikowych, nie są inscenizowane, lecz znajdowane "w terenie" - ich tłem jest przede wszystkim chaotyczny krajobraz miejski współczesnej Polski, głównie Górnego Śląska. A-Z stanowi projekt otwarty i utopijny: ze względu na swą skalę - kilkadziesiąt tysięcy haseł do "odnalezienia w terenie" i zarchiwizowania - niemożliwy do zakończenia. Jak mówi jednak Tobis, jest to wciąż konceptualizm z ludzką twarzą. Estymacja: 7 000 - 9 000