Auktionsarchiv: Los-Nr. 22

Alois Bílek (1887-1961)

Auction 25.04.2019
25.04.2019
Aufrufpreis
9.000 CZK
ca. 397 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 22

Alois Bílek (1887-1961)

Auction 25.04.2019
25.04.2019
Aufrufpreis
9.000 CZK
ca. 397 $
Zuschlagspreis:

Portrét mladého muže
olej, plátno, 45 x 37 cm, sign. PD ABílek, rám, Alois Bílek český malíř, ilustrátor, architekt a grafik původem z okolí Tábora, byl jedním z prvních doložených abstraktních umělců u nás. Byl žákem Maxe Pirnera na AVU, po ukončení studií odjel do Paříže, kde se stýkal s Františkem Kupkou, se kterým také v roce 1914 vystavoval na Salonu nezávislých. Francie byla pro něj velmi zajímavým a inspirativním místem, proto se zde na dlouhou dobu zdržel i v pozdějším věku. Obraz Portrét mladého muže náleží do autorova pozdějšího období. To se vyznačuje sevřením uměleckých prostředků, které dříve směřovaly k abstrakci. Obrací je k akademické formě výrazu, tedy i ke konzervativismu. Žánrově v tomto duchu tvořil vzletné krajinomalby a nezanedbatelně také barevně střízlivé portréty s psychologickým laděním. Pocitová malba je umělcem vystavěna naplocho vedenou barevnou skvrnou a vyznačuje se svěžestí výraziva v oblasti odlesků a zpracování pozadí. Portrét proto působí zároveň akademicky čistě, živě a mírně hypnoticky.
Provenance: Antiquarian Dlážděná

Auktionsarchiv: Los-Nr. 22
25.04.2019
Aukční síň Vltavín
Masarykovo nábřeží 36
11000 Prag 1
Tschechische Republik
aukce@galerie-vltavin.cz
+420 224930340

Portrét mladého muže

Auktionsarchiv: Los-Nr. 22
25.04.2019
Aukční síň Vltavín
Masarykovo nábřeží 36
11000 Prag 1
Tschechische Republik
aukce@galerie-vltavin.cz
+420 224930340