Portrét mladého muže
olej, plátno, 45 x 37 cm, sign. PD ABílek, rám, Alois Bílek český malíř, ilustrátor, architekt a grafik původem z okolí Tábora, byl jedním z prvních doložených abstraktních umělců u nás. Byl žákem Maxe Pirnera na AVU, po ukončení studií odjel do Paříže, kde se stýkal s Františkem Kupkou, se kterým také v roce 1914 vystavoval na Salonu nezávislých. Francie byla pro něj velmi zajímavým a inspirativním místem, proto se zde na dlouhou dobu zdržel i v pozdějším věku. Obraz Portrét mladého muže náleží do autorova pozdějšího období. To se vyznačuje sevřením uměleckých prostředků, které dříve směřovaly k abstrakci. Obrací je k akademické formě výrazu, tedy i ke konzervativismu. Žánrově v tomto duchu tvořil vzletné krajinomalby a nezanedbatelně také barevně střízlivé portréty s psychologickým laděním. Pocitová malba je umělcem vystavěna naplocho vedenou barevnou skvrnou a vyznačuje se svěžestí výraziva v oblasti odlesků a zpracování pozadí. Portrét proto působí zároveň akademicky čistě, živě a mírně hypnoticky.
Provenance: Antiquarian Dlážděná
Portrét mladého muže