Aleksander Kobzdej (1920 - 1972) Ślepy, 1958 r. olej/płótno, 110 x 136 cm sygnowany p.d.: 'Kobzdej 1958' opisany na odwrociu na blejtramie: 'Aleksander Kobzdej | 1958 | "Ślepy" | 110 x 136' zachowane naklejki: 'V Bienal de Sao Paulo | 9 | Museu de Arte Moderna (1959)'; CBWA Warszawa - z tytułem "Ślepy" (1959); Alfandega de Rio de Janeiro (1959); miejsce nieokreślone (napisy w języku francuskim) z tytułem "Aveugle", 1958, 'prix de vente 200 dollars' POCHODZENIE: - Spuścizna rodzinna artysty - Galeria Gaga, Warszawa - Prywatna kolekcja WYSTAWIANY: - 1959 , V Biennale Sao Paulo OPINIE: z załączeniu dokumentacja konserwatorska Pod koniec lat 50. malarz odbył podróże po Europie Zachodniej. Wtedy też w jego twórczości nastąpiły zasadnicze, wręcz rewolucyjne przeobrażenia. Porzucił sztukę przedstawiającą i zaczął malować metaforyczne kompozycje, utrzymane w dramatycznym czy nawet eschatologicznym nastroju, a zarazem zadziwiające kolorystycznym smakiem (cykl Idole, 1958-59; tryptyk Na śmierć człowieka, 1964). Ta droga zawiodła go do sztuki informel. Stopniowo w coraz większym stopniu poświęcał się badaniu struktury obrazu. Podkreślał materialny status i rangę samej farby, różnicował fakturę kompozycji i eksponował niuanse kolorystyczne. Malarz reprezentował Polskę na Biennale w Wenecji (1954) oraz na Biennale w Sao Paulo (1959). Informacje o jego twórczości zawiera m.in. katalog towarzyszący wystawie prac zorganizowanej w 20-lecie śmierci przez Muzeum ASP w Warszawie (1992). Estymacja: 60 000 - 75 000