ÅKDYNA, front till, Skåne, Torna eller Bara härad, daterad ANO 1828 och märkt SBD, twistsöm, 104 x 51 cm PROVENIENS: Ur Per-Axel Hyltas (1930) samling: P-A Hylta antikhandlare, samlare och författare till boken Skånsk allmogekonst (2013) LITTERATUR: Jmf Peter Willborg, Skånsk Allmogevävnad 1700-1850, Stockholm 1989, pl. 39